Yatırımcılar için yeni bir araç. Bilirsiniz, bir kişi saldırganca bir şeyler almak konusunda istekli değilse eğer orada neler olup bittiğinden haberdar olması gerekir. Burada hava şartları uç noktada.

Biliyorsunuz kendi kendine eski haline dönmeyecek. Hava olayları şiddetlenmek durumunda.

İyonosferdeki ısınmaya neden olan bu enstrümanlara, ilk kullanıldıklarındaki gibi, ki 70’li yıllarda Sovyetler Birliği’nde kullanılmıştı. O zaman başlamıştı.


↓ Youtube'dan Takip Etmek İçin Lütfen Kanalımıza ABONE OLUN


Hala iyonosfer ısıtıcıları deniliyor. Çünkü çalışma modlarından birinde gerçekten de bu aracın üstündeki işlem bölgesinde bulunan iyonosfer katmanında 48 km çapında bir bölgeyi ısıtabilirsiniz.

Yani havayı ısıtırsınız ve ısıtarak yükseltirsiniz. Böylece bu kolonun yüzlerce kilometre yukarı doğru hareket ettiğini hayal edin ve sonra alt atmosfer, hızla, boşalan alanı, boşluğu, doldurmaya başlar. Ve sonuç olarak basınç sistemlerini önemli bir mesafede değiştirmiş olursunuz ki bu da elbette hava şartlarını değiştirir.

Bölgeye bir jet rüzgar akımı geliyorsa siz de onun rotasını değiştirebilirsiniz. Küçük miktar da olsa bir jet akımını değiştirirseniz, diğer uçtaki savrulma faktörü ile hareket ettirebilirsiniz. Böylece fırtınaları; örneğin, Orta batıdan Doğu Sahiline kaydırabilirsiniz ya da benzeri şekilde hareketini yüksek oranda savurarak fırtınayı yeniden yönlendirebilirsiniz.

Pekala, şimdi yağışlara bakarsak bu sorun nedeniyle yağışlardan kaynaklı çok hasar oldu. Bu gökyüzüne salınan kimyasal izlerdeki partiküller sebebiyle…

Diyelim ki fırtınalar daha şiddetli, daha hızlı bir şekilde gelişebiliyorlar hem de hiç beklemediğiniz yerlerde. Ve böylece daha çok seller görüyoruz. Daha yoğun kuraklıklar görüyoruz.

Yağış hızının saatte 25 ila 57 mm olduğunu görüyoruz ki bu çok tuhaf. Ve bazen dakikada 31 mm’ye ulaşıyor. Böylesi hiç duyulmamıştı.

Zaten güneş ışınları ile ısıtılmış bir bölgeniz var ve sonra o bölgeye kayan kimyasal bulutlarınız var. Her iki yönde yansıtma oluyor. Isıyı güneşe geri yansıtıyor fakat zaten güneş ışığı ile yaratılmış olan ısıyı da orada hapsediyor. Yani bu sistem daha fazla ısı üretip atmosferin içinde ve yakınında hapsediyor. Bu da aslında küresel ısınma sorununu alevlendirebilir.

Küresel ticaretin olduğu yerlerde neler olup bittiğinin hangi ekstrem hava olaylarının olduğunun bilincinde olursanız bir adım önlerine geçersiniz.

Riskin doğası ve bizim o risk karşısındaki tepki yetimiz son yıllardaki büyük çaplı bölgesel tarımsal bozgunu içeren senaryo karşısında çok daha güçlü.

Gizli amaç kuraklıktı. Gizli amaç, belirli bir bölgede fırtınayı dağıtmaktı.

Gayrimenkulde ve mahsul üretiminde çok büyük oranda ciddi kayıplar görüyorsunuz. Çoğunlukla bu çiftliklerin kapanmasına neden olacaktır ve çiftçiler sektörden çıkarsa arazilerini satmaları gerekir. Ve sonra o araziyi alıp dönüştürerek genetiği değiştirilmiş ürünler üretmek üzere sahne arkasında bekleyen biri var ise bunun nasıl bir stratejik avantaj sağlayacağını anlayabilirsiniz.

Ortabatı’da bir olay meydana geldi ve eminim ki herkes Ortabatı’daki seli duymuştur. Aslında olan ise, şirketi, 7.480 George Soros ve büyük bölgeye gitti ve tarım arazileri almaya başladı. Yani sadece baskı oluşturmakla kalmayıp görünen o ki bir şirketin spekülatif arazi alımı söz konusu.

Başka bir deyişle; çiftçiler, küçük çiftçiler, kuraklık ve diğer sebeplerle mahvolup işlerini kapattıkları zaman büyük adamlar gelip arazilerini satın alıyorlar.

ABD’nin Batı tarihini düşünürseniz su kullanım hakları ve dahi su savaşları üzerine çok olay vardır. Suya erişim kazanmak, hayvanlarına su verebilmek için savaşıyorlardı.

Şimdi insanlar düşünüyorlar yani en azından iklim kontrolüne dahil olan insanlar kafalarımızın üstündeki nem nehrini diyorlar; “Ah keşke kullanabilseydik.”

Fakat bu bile, kıdemli hak sahibi olabilecek insanların müdahil olacağı su kullanım paylaşımını doğuracaktır. Ve siz, insanların yiyecek güvenliklerini bu tür yaklaşımlar sergileyerek azaltıyorsunuz.

İklim Manipulasyonu müdahaleleri ile potansiyel olarak 2 milyar insanın yiyecekleri yok ediliyor.

Larry Oxley
Yatırımcı
Yazar:
“Ekstrem Hava Koşulları ve Finanssal Piyasalar”
Metlife Global Kredi Araştırmaları Direktörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here