Hayatım boyunca organik ürünler üreten bir çiftçiydim. Son sekiz yıldır ise organik ürün sertifikam var. Yani sağlıklı hissettiren yiyecekler yetiştiriyorum, enerjimin büyük kısmı oraya gidiyor ve eskisi gibi sağlıklı değiller.

Çocuklara gerçekten güzel, sağlıklı bir toprak, zengin ve verimli bir toprak bırakmak istiyorum. Bu topraklarda yaklaşık beş yıldır ekim yapıyorum…

2007’den beri ve 2001’den beri ise organik sertifikam var. On yıl önce, kendim için çalışmaya başladığımda sorunsuzca kişniş yetiştirebiliyorduk. Sorunsuzca fesleğen yetiştirebiliyorduk. Sorunsuzca Çin lahanası veya her tür sebzeyi yetiştirebiliyorduk.


↓ Youtube'dan Takip Etmek İçin Lütfen Kanalımıza ABONE OLUN


Fakat on yıl sonra daha doğrusu beş yıl sonra her şey düşüşe geçti. Çevreye, büyük bir popülasyonu etkileyecek bir şeyler ekleyebilir misiniz? Cevap kesinlikle evet.

Kimyasal izlerin havada daha çok sık yayıldığını görmeye başladım ve mahsul üretiminde de değişimler fark ediyorum.

Bizim bu bölgede ne zaman konvektif bulut varsa, ne zaman büyük bir kümülüs bulutu oluşup yükselmeye başlarsa civarda uçak sesleri duyuyoruz.

Bu konvektif bulutların üzerinde uçtuklarını görüyoruz ve kısa bir süre sonra bu bulutlar bir yağışa neden olmadan önce bütün bulutun az ya da çok dağıldığını görüyoruz. Devasa bir is kümesi görünümüne bürünüyorlar.

Havayı kontrol edebilirseniz, yağmurun nereye yağıp nereye yağmayacağını da kontrol edebilirsiniz. Ve bunu yapabilirseniz, kimlerin ekinlerinin mahsul vereceğini kimlerinkinin daha bol olacağını kontrol edebilirsiniz. Ve pazarı genetiği değiştirilmiş ürünler ile dolduran bir şirkete ya da bir grup şirkete tarafsanız eğer, hava şartlarını manipule etmenin pazar paylarını bir ya da birkaç şirket için nasıl değiştirebileceğini de görürsünüz. Ve biliyorsunuz, bunu yapabileceğiniz birçok farklı yol var.

Yağışları engelleyerek ya da gereğinden fazlasını vererek yapabilirsiniz. Normalden daha büyük dolu tanelerinin gökten yağıp bir mısır tarlasını tamamen yok etmesine neden olabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz daha birçok yöntem var.

Biliyorsunuz hortumlar bir bölgeyi tamamen yıkıp geçiyor; Joplin, Missouri gibi, yanılmıyorsam.

Bu hava sistemlerinin kayıtlarına dönüp bakarsanız ve olaydan beş gün öncesine bakarsanız felaketlerden önceki günlerde kimyasal partiküllerin püskürtüldüğünü görürsünüz. Tüm Kaliforniya sahil şeridi boyunca bu fırtınaların nemi buradan gelmiştir, fırtınaların oluştuğu bölge orasıdır. Bunu düşündüğünüz zaman, demek istediğim, bu çok haince.

Tanrım, bu kimyasal izler görünmeye başladığından beri yiyeceklerin eskisi gibi sağlıklı ve canlı görünmemesinin nedeni ile direkt bir bağlantı var. Bu beni endişelendiriyor.

Ve tabi ki tüm mahsul kayıpları, iklim değiştirmenin getirdiği sorunlar ile alakalı.

İster iklim, Dünya çapında hava şartları olsun, ister bölgesel hava şartları, yani mikro-iklimler olsun. Ve bu mikro-iklimler hangi ekinin nerede hangi ülkeler de yetişeceğini belirler. Böylece, stabil mikro-iklimler olmadan çok fazla ürün yetiştiremezsiniz. Hem kendiniz hem de Dünya için, ta ki stabil mikro-iklimleriniz olana kadar sadece ABD’de değil, diğer ülkelerde de. Toprağı çok iyi gübreliyoruz ama yine de üretimde çok fazla sorun çıkıyor.

Bu iş artık zevk vermiyor. Çünkü yatırdığımız parayı kaybediyoruz, çok fazla para kaybediyoruz.

2008 ve 2009’da üç kere tüm ekinimi kaybettim. Çin lahanası ekmiştim. Hava olayları, ticareti yapılan çoğu mal için anahtar bileşenlerden biri. Diyelim ki tarım ürünleriniz – mısır, soya fasülyesi, buğday ve benzeri ürünlerden oluşuyor; hava koşulları bu ürünlerin fiyatını belirleyen uzak ara en önemli faktördür.

Bir çiftçinin mahsulü az olursa, diyelim ki mısırda ciddi bir üretim düşüşü oldu; bu, mısırı üretim süreçlerinde kullanan diğer bütün firmaları da etkileyecektir. Ürün kıtlığı oluşacaktır. Ve ne zaman bir üründen az olursa bu fiyat artışına neden olur. Talep artar, tamam mı? Çünkü yeterli miktarda ürün yok. Elinizde bir tane var. İsteyen de beş kişi var. Daha fazla para ödeyeceklerdir. Şirketler bunu biliyor. Fiyatları değerinin üstüne çıkarıyorlar.

Kötü hava koşullarından kaynaklanan ürün maliyetlerindeki artışın yükünü nihai tüketici çekiyor. Açıkçası, bedelini tüketici ödüyor.

Fark ettim ki yağışlar artık daha az tahmin edilebilirler ama sonra yağmur yağdığında da normalin üstünde bir süre boyunca yağıyor gibi.

Sadece havamız kirlenmiyor, sadece ekinlerimizin büyümesi engellenmiyor, havamız da değişiyor.

Ve hava şartları tüm Dünyada ciddi değişime uğruyor. Ne kadar kötü olduğuna dair fikrim yok. Fakat biliyorum ki belirli bitkileri; fesleğen, kişniş gibi, etkiliyorlar. Bazen de brokoliler mantar kapıyorlar. Bu nedenden ötürü sanıyorum ki ne yaparsak yapalım olmuyor. Doğru çalışmıyor.

Mantara bağlı hastalıklar gibi görünüyor. Türlerin yok olma oranına bakarsanız eğer bugünkü hesaplara göre doğal çeşitliliğin 1000 katı, yani normalin 1000 katı üstünde. Bu grafik birçok mantıklı insanı telaşlandırmalı. Çünkü normalin %100,000 üstünde ve bu bitki ve hayvanlardaki tükenişin %70 ila %80 oranda sebebi mantar enfeksiyonu.

Jeo mühendislik partiküllerinin mantar üretimini artırdığı biliniyor. Abiyotik etkileri ise kuraklık, soğuk, ağır metaller, toprakta aşırı nem ve Monsanto. Tüm bu abiyotik etkileri birebir gösteren bir patente sahip. Ve patentte adı geçen bitkiler de; elmadan kabağa kadar her şey var.

2011 en kötü yıllardan biriydi; abiyotik etkiler had safhadaydı. Dünya çapında 12 şiddetli hava olayı oldu. Bu da yiyecek kaynaklarının önemli bir kısmını yok etti.

Artık cherry domatesleri bu şartlar altında dışarıda yetiştirmekte güçlük çekiyorum. Bu nedenle bir sera kurmak durumunda kaldım. Burada artık büyük domatesler, Kırım domatesleri yetiştirebiliyorum. Ve gerçekten büyük, güzel domatesler yetişiyor. Burada yetiştirdiğim domateslerin gerçekten sağlıklı olduklarını görüyorum, dışarıdakiler ise iklim kontrolü neticesinde ölüyor.

Dünya’da mısırın %40’ı Orta Amerika’da yetişiyor. Bu bölgede sel eğilimi var yani daha fazla sel olmasını bekleyebiliriz, istatistiklere göre.

Çevre Koruma Ajansının istatistiklerine göre daha çok sel olacak.

Joel Gilcoca
Sherrie Klappert
Organik Tarım Sertifikalı Çiftçi
Hawaii

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here